Rady

Pozor na profily

Uvažujete o plastových oknech? Pak se ptejte prodejce či výrobce, jaké profily (profil udává tvar a šířku rámu) mají jím nabízené výrobky. Netřeba to řešit podrobně, dobré je však vědět, že třeba značky Salamander, Veka nebo Rehau jsou obecně považovány za kvalitní. Levnější profily se časem můžou svěšovat nebo kroutit.

Kolik mají mít profily komor? A co to ta komora vlastně je? Komory v okenním rámu slouží jako bariéry při prostupu tepla či chladu okenním rámen, je to tedy jeden z izolačních prvků. Dnes je jich u plastových oken běžně pět až šest, i když existují i vícekomorové profily. Nejlepší však bude řídit se takzvaným součinitelem prostupu tepla celého okna. A podle této hodnoty, označované jako Uw, se celá okna lépe porovnávají. „Průměrné hodnoty Uw se u standardních oken pohybují v rozmezí 1,3 až 1,7 W/m2K. Ovšem pokud chcete kvalitní izolační okno, měli byste začínat na hodnotách 1,1 až 1,2 W/ m2K, a ideálně ještě méně,“ vysvětluje ing. Miroslav Culka ze společnosti Dafe-Plast.

Po komorách nepátrejte u oken dřevěných, ta je nemají, u hliníkových oken jsou standardem komory tři.

Co pohlídat u kování

Těsnění je samozřejmost
Nejvíce tepla uniká místem, kde se setkává okenní rám a křídlo. Přesto na otázku, kolik obecně má mít okno těsnění, neexistuje jedna ideální odpověď. U plastových se mnohdy používají 2 dorazová a 1 středové těsnění. Počítejte jen s tím, že pokud se u plastových oken bavíme o životnosti zhruba 30 až 40 let, pak těsnění budete měnit dříve, vydrží zhruba 20 let.

Kování je většinou z oceli, a právě díky němu se okno ovládá: otevírá/zavírá, sklápí nebo zajišťuje mikroventilaci. Zajímejte se, jestli je kování vybavené uzavíracími body – pak se okenní křídlo dokonaleji přitiskne k rámu. Pohlídejte si také, zda je seřiditelné třemi směry (do strany, nahoru a doprostřed). Je-li kování seřiditelné ve dvou směrech, může se stát, že v nějaké situaci to nepůjde opravit. Nikdo není dokonalý, ani okno: pracuje s teplem, ale pracuje i samotný materiál…

Dvojsklo, nebo trojsklo?

Rozdíl najdete nejen v hmotnosti okna osazeného několika skly, ale také v prostupu tepla. Více skel rovná se dokonalejší izolace – zabráníte úniku tepla ven, ale i opačně.

Pátrejte po hodnotě označené jako Ug – čím je menší, tím více tepla vám zůstane doma. Například izolační dvojskla mohou mít hodnotu Ug = 1,0 až 1,1 W/m2K, kdežto trojskla třeba i o polovinu méně (Ug = 0,6 až 0,7). Pak z tohoto souboje vycházejí vítězně trojskla, ovšem jen do té doby, než zmíníme solární faktor: „U dvojskla je solární faktor 62 procent, to znamená, že dovnitř projde 62 procent sluneční energie. U trojskla se dostáváme na hodnotu 47 procent, což může být příjemné v létě, v zimě už nikoli,“ říká ing. Miroslav Culka. Při výběru nových oken tedy myslete na všechny parametry současně, a až pak se rozhodujte!

Chcete ušetřit?

Nová okna nejsou zrovna za babku, avšak škudlit na úkor kvality se nevyplácí. Přesto i v tomto případě můžete ušetřit. Máte doma okno, které jste otevírali jednou za dlouhý čas a přitom je dostupné zvenčí, aby se dalo umýt? Pořiďte si pevně fixované. Nebude vám unikat teplo a bez možnosti otevírání tohoto okna se evidentně obejdete. Místo trojskla si kupte dvojskla, neboť i ta, pokud jsou kvalitní, izolují v našich podmínkách dostatečně. Neřešte barevnost, spokojte se se standardní barvou rámu, protože jinak byste možná zbytečně připláceli. Pokud nejde o okno na frekventovanou komunikaci, nemusíte chtít protihlukovou úpravu, která rovněž není levná… A potřebujete drahé vnitřní parapety? Možná se obejdete i bez nich, ne?

tel.: +420 724 448 028 | oknahavirov@stavbyplast.eu